124
1651033

Golvur, av William Barrow (urmakare i London 1700-36), George II.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fodral med dekor av japaniserande lack mot brun botten. Urtavla av förgylld mässing, försilvrad sifferring med romerska och arabiska sifferindex, signerad "William Barrow / London" med visare av blånerat stål. Datum, sekund, spelverk, och helslag. Längd 50, bredd 26, höjd 236 cm. Vev, nyckel, lod och pendel medföljer.