Fodral med dekor av japaniserande lack mot brun botten. Urtavla av förgylld mässing, försilvrad sifferring med romerska och arabiska sifferindex, signerad "William Barrow / London" med visare av blånerat stål. Datum, sekund, spelverk, och helslag. Längd 50, bredd 26, höjd 236 cm. Vev, nyckel, lod och pendel medföljer.