125
1667852

Väggpendyl, av Olof Ljungdahl, (verksam i Stockholm 1775-80), Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt och bronserat fodral. Skuren och skulpterad dekor av bland annat lagergirlander och urnor. Vitlackerad urtavla med arabiska siffror, signerad: "O. Ljungdahl Stockholm". Höjd 99, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.