Förgyllt och bronserat fodral. Skuren och skulpterad dekor av bland annat lagergirlander och urnor. Vitlackerad urtavla med arabiska siffror, signerad: "O. Ljungdahl Stockholm". Höjd 99, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.