126
1673196

Väggpendyl, av Johan Nyberg (urmakare i Stockholm 1787-1801), Sengustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt, bronserat och bemålat fodral. Rikt skuren dekor bla av palmetter, lotusblad, och urnor. Vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex, signerad "Joh: Nyberg / STOCKHOLM". Längd 52, bredd 9,5, höjd 97 cm. Nyckel och pendel medföljer.