Förgyllt, bronserat och bemålat fodral. Rikt skuren dekor bla av palmetter, lotusblad, och urnor. Vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex, signerad "Joh: Nyberg / STOCKHOLM". Längd 52, bredd 9,5, höjd 97 cm. Nyckel och pendel medföljer.