1242
1679149

Daoistisk gudom, kallförgylld och lackerad brons. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 910 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

SIttande gudom med välvilligt lugnt ansiktsuttryck, händerna knäppta framför hans bröst, klädd i en ornamenterad rock fallandes över hans knän. Höjd 24,5 cm.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector at Bukowskis Sale 544, lot no 1549.

Daoism flourished in the Ming dynasty under Imperial patronage, especially under the Jiajing and Wanli emperors who were fervent supporters of Daoist practices.