Med inskription på sockeln som kan översättas till 'Made on the twentieth day of the third month in the ninth year of the Jiajing reign (1530), by Wu Liangjing and Hao Miaolian together with their son Wu Han'. Avbildad sittande i padmasana. Lackerad och spår av kallförgyllning. Höjd 32,2 cm.
Hål, slitage. Kronan med skada.