1244
1651037

Buddha, brons, troligen sen Mingdynasti, med inskription som daterar den till 1530.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med inskription på sockeln som kan översättas till 'Made on the twentieth day of the third month in the ninth year of the Jiajing reign (1530), by Wu Liangjing and Hao Miaolian together with their son Wu Han'. Avbildad sittande i padmasana. Lackerad och spår av kallförgyllning. Höjd 32,2 cm.

Hål, slitage. Kronan med skada.