1252
1678662

Vajrabhairava, förgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal eller äldre.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 400 - 3 350 EUR
2 710 - 3 790 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Yama avbildad ståendes med vredgat utseende, flammande hår och hållandes grigug och kappala. Höjd 14,5 cm. Höjd med träställ 17 cm.

Proveniens

Property of a private Swedish collector of Buddhist art, aquired in Stockholm in 2001, from Klas Engberg, Tegnérgatan, Stockholm, with label from Nils Nessim Collection.