1254
1678660

Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Avbildad sittande med händerna i bumispharsa mudra, den jordrörande gesten, den timglasliknande trappstegsformade tronen smalnar av mot en platt baksida. Typen av halo, håruppsättning och långsmala kropp talar för Ava-riket i nordöstra Burma. Spår av förgyllning. Höjd 18 cm.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Lempertz.

Compare a similar depicted in Denis Lapage, page, Myanmar Buddhist Imagery, evolution throught the ages, printed 2022, page. 284.