1256
1678664

Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bedjande munk med händerna i anjali mudra, sittandes på en rektangulär bas målad med ränder som en bönematta. Med inskription som lyder ”han arbetar som buddhist-skulptör i slottet och hans namn är Ungan”. Höjd 18,5 cm

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Strombergs Antik, 1998/1999, Stora Kongensgade, Copenhagen, Denmark.

Compare with sculptures in Buddhism, Art and Faith by B. Zwalf, 1985, fig. 364, page 249. and 254.