1257
1678663

Guanyin, brons. Kina, 1600/1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Elegant gjuten sittandes klädd i en svepande dräkt hållandes en molnspira i handen. Höjd 9,5 cm.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art, from Ralph Rilton Gallery, 2008, Old Town, Stockholm, Sweden.