1273
1667740

Vas, porslin. Transition, 1600-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Hög smal form med indragen hals och utvikt mynning, dekor i wucaifärger av fåglar i blommande trädgård. Höjd 25 cm.

Spricka, slitage. Bränningsdefekter.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.