1288
1666013

Vaser, tre stycken samt rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av: en vas med äppelgrön ge glasyr. Höjd 11,5 cm. En gulglaserad vas med hög hals. Höjd 11 cm. En snusflaska med drake i relief glaserad i grönt, rött och blått. Med sigillmärke i botten. Höjd 7,5 cm. Ett grönglaserat rökelsekar på tre nedslipade fötter. Längd 8,8 cm.

Slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.