129
1675222

Ljuskrona, för tretton ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med ornament av fleuroner och lejonmaskaroner. Droppbotten med sparljus och avslutande pinjekotte. Höjd 110, diameter 86 cm.