128
1661629

Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med ornament av lejonmaskaroner och bladrosetter. Korgbotten med sparljus och avslutande pinjekotte. Höjd 99, diameter 79 cm.