Fanerad med jakaranda, lönn, färgad björk och masurbjörk. Rak form med snedställda hörn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Samkomponerad front med inlöggningar av musiktrofé, sidostycken med vindruvsklasar. Skiva av grå kalksten. Längd 112,5, bredd 56, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.
Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, se auktionens byrå avbildad sid. 247.