13
1649970

Byrå, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Gustaviansk,

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 780 - 7 160 EUR
5 420 - 8 130 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, lönn, färgad björk och masurbjörk. Rak form med snedställda hörn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Samkomponerad front med inlöggningar av musiktrofé, sidostycken med vindruvsklasar. Skiva av grå kalksten. Längd 112,5, bredd 56, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, se auktionens byrå avbildad sid. 247.