1303
1677979

Kopp med fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor av Gustav III:s krönta monogram i guld mot blå fond inom lagerkrans med inskription "D 19 AUG 1772", samt små blommor i fam rosefärger, undersidan märkt 1776. Höjd kopp 4,7 cm. Diameter kopp 8,5 cm. Diameter fat 13,7 cm.

Koppen med lagning. Kantnötning.

Proveniens

Gustavus the III commissioned a tea and coffee service from China in 1776 to commemorate the revolution of 1772. The pieces were given to his supporters.

Compare, Two cups with stands are at the Hallwylska Museum in Stockholm. xlviii:X:A.e.j.01._HWY.

Jan Wirgin, Thought and Form, Nat.mus., p. 220.
Jan Wirgin, Från Kina till Europa, p. 160.
Heribert Seitz: Souvenirer och politik år 1772, i RIG 1949:3, p- 97 -111.