1304
1671018

Tedosa med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
382 - 573 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter en europeisk silvermodell, lockknopp i form av fohund, dekor i famille rosefärger. Höjd 12,5 cm.

Brättesspricka, nagg.

Proveniens

Övedskloster Castle, Skåne, Sweden.

Possibly a version of the coat of arms for the noble family von der Lieth, no 1914.