1306
1663568

Urna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, 1790-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter den s.k. Mariebergsmodellen med pistolhänklar, dekor i grisaille och guld, centralt med en medaljong med stadsvy och figurstaffage. Höjd 43 cm.

Lagat lock.

Proveniens

According to family tradition it belonged the Mayor of Vimmerby, in Småland, Sweden, Mr Otto Gustaf Wahlberg and his son Otto Ossian Wahlberg, thence by descent within the family.