1308
1671017

Karott med lock, skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i järnoxidrött och förgyllning. Oval grönsaksterrin, längd 32 cm. Kuddformad skål. Mått 22x23 cm. Höjd 11 cm.

Förgyllningen med slitage.

Proveniens

From Övedskloster Castle, Skåne, Sweden.