Dekor i järnoxidrött och förgyllning. Oval grönsaksterrin, längd 32 cm. Kuddformad skål. Mått 22x23 cm. Höjd 11 cm.
Förgyllningen med slitage.
From Övedskloster Castle, Skåne, Sweden.