1309
1675656

Fat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter europeisk förlaga med naturalistisk bemålning i rött och grönt. Längd 25,5-31 cm.

Nagg. Slitage.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Inspiration for this design comes from a Chelsea porcelain design, England, from circa 1755.