1330
1661658

Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Djupt med dekor i underglasyrblått av växter, djur och buddhistiska symboler inom radiella fält. Diameter 37 cm.

Sprickor i brämet. Glasyrnagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.