1331
1655806

Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av växter inom radiella fält, centralt motiv av syrsa i blommande trädgård. Diameter 31 cm.

Glasyrnagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.