1347
1653448

Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Botten med Chenghuas märke inom dubbla cirklar. Rundade sidor med utvikt mynning på hög rak fotring. Dekor i underglasyrblått med två figurscener. Insidan med dekor av lekande gossar. Diameter 21,2 cm.

Spricka. Nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish Collector.