1359A
1685860

Tallrikar, sex stycken, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
484 - 678 EUR
554 - 776 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap, runt brämet blomster samt cres ti form av rovfågel. Diameter 22,5-25,5 cm.

En liten tallrik med spricka, nagg. En stor tallrik med ifylld nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.