137
1642543

Ampel, för sex ljus, Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons samt mässing. I form av romersk oljelampa, dekor av ekstav, egyptiserande maskaroner, och dansande grace, avslutande pinjekotte. Höjd 92, diameter 55 cm.

Proveniens

Bukowskis Important Winter Sale 629, kat. nr. 73,
Förvärvad på ovanstående auktion av nuvarande ägare.