141
1657614

Ljuskrona, för nio ljus, Sverige, 1830-tal, Senempire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av mässing. Behängd med olikslipade orismor. Ljusring med förgyllda och drivna ornament. Korgbotten med sparljus och avslutande frökapsel. Diameter 81, höjd 98 cm.