146
1659886

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Modellerad med skulpturgrupp föreställande Amor, porträttbyst och fyrfat, rik dekor i relief. Kvadratiskt urhus med vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, hel- och halvslag. Längd 31, bredd 11,5, höjd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer.