147
1651032

Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (urmakare verksam i Stockholm 1815-45), Sengustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 830 EUR
3 250 - 4 330 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons samt Blybergsporfyr från Älvdalens porfyrverk. Tempelformad med cylindriskt urhus uppburet av kolonner och flankerat av delfiner. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, signerad "Eduard. Engelbrechten / Stockholm", hel- och halvslag. Längd 24, bredd 11,5, höjd 47,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.