Förgylld brons samt Blybergsporfyr från Älvdalens porfyrverk. Tempelformad med cylindriskt urhus uppburet av kolonner och flankerat av delfiner. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, signerad "Eduard. Engelbrechten / Stockholm", hel- och halvslag. Längd 24, bredd 11,5, höjd 47,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.