16
1656063

Skrivbyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 910 - 2 870 EUR
2 170 - 3 250 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med mahogny. Rak form med avfasade hörn. Beslag och listverk av förgylld mässing. Fyra lådor, varav den översta med fällbar front och inredning av smålådor. Skiva av cararramarmor. Längd 104, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.