165
1658865

Kandelabrar, ett par, för fem ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Modellerade som stående vestaler uppbärandes fem ljusarmar, på cylindriskt postament kvadratisk sockel i två avsatser, dekor i relief av dukatsnitt och margueriter.
Höjd 66 cm.