182
1670823

Läslampa, för två ljus, Sverige, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld mässing, bemålad plåt och vit marmor. Oval sockel med dekor av pärlstav och hund. Justerbar skärm och ljusarm. Höjd 34,5 cm.