183
1650077

Läslampa, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld mässing, vit marmor och bemålad plåt. Raktangullär fotplatta med dekor av pärlstav och sovande hund. Justerbar skärm dito ljushållare. Höjd 32,5 cm.