188
1657083

Bordsuppsats, Parisarbete, Pierre-François Feuchères art, ca 1820, Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons och slipat glas. Modellerad med tre putti uppbärandes skålen av rutslipat glas, rund sockel på tre delfinformade fotavslutningar. Höjd 38,5, diameter 23,5 cm.

Proveniens

Nordén Auktioner 1995, nr. 20, kat. nr. 518.