189
1657084

Prydnadskannor, ett par, Frankrike, 1800-talets senare del, Louis XV-stil.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons och porslin. Hank i form av svan och kaveldun, dekor av paradisfåglar och skördeattribut inom förgyllda reserver mot grön botten. Höjd 33 cm.

Smärre slitage.