190
1653378

Urna, England, 1700-talets slut, George III.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons, vit marmor samt fluorit, sk "Blue John". Bladhölstrad urna med lockknopp i form av stiliserad frökaplsel, kvadratisk fotplatta. Höjd 28,5 cm.