191
1665739

Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Svart Rännåsporfyr från Älvdalens porfyrverk. Ovoid kropp på indragen fot och kvadratisk fotplatta, indragen hals, lock med kragning i förgylld brons. Höjd 27,5 cm.