19
1651256

Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 910 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med mahogny. Rak form med snedställda hörn. Beslag och listverk av mässing. Tre lådor. Profilerad skiva av carraramarmor. Längd 58, bredd 47, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

"Årstafrun", Märta Helena Reenstierna (1753-1841), Årsta gård.
Därefter i arv.