Fanerad med mahogny. Skiva i vit marmor. Med tre lådor och mässingskodda detaljer. Signerad med kallstämpel samt med SEAST (Stockholm snickarämbetes stämpel). Längd 106,5, bredd 52, höjd 81,5 cm.