200
1676551

Porträttmedaljong, efter Johan Tobias Sergel (Sverige 1740-1814), 1800-talets första hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Gips. Föreställande Hans Järta (1774-1847). Diameter 63,5 cm.

Proveniens

Hans Järta, svåger till Gabriel Poppius.
Arv inom släkten Poppius.

Georg Göthe, J. T Sergels skulpturverk, se kat. nr.198.
Jämför även två exemplar i Nationalmusei samlingar: NMSk 966 samt 878