221
1664377

Skåp, Sverige, 1700-talets första hälft, Senbarock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Framtagen originalfärg i gröngrått. Tudelat. Rak form med profilerat krön, dubbla skåpsdörrar med profilerade fyllnader, bakomvarande hyllinredning, underrede med en draglåda och cabrioletsvängda ben. Snäpplås. Längd 123, bredd 44, höjd 198 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.