Imitationsmålad i trä- och marmorimitation. Beslag av förgylld mässing. Rak form med cabrioletsvängda ben. Utdragbar skrivskiva ovan tre lådor. Längd 75, bredd 46, höjd 81,5 cm.
Ställvis slitage och färgbortfall. små spår av maskstungning. Översta lådan med snäpplås men går att ta ut. Nyckel saknas.
Lars Brobergs Samling.