222
1646574

Byrå, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 390 - 3 340 EUR
2 710 - 3 800 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Imitationsmålad i trä- och marmorimitation. Beslag av förgylld mässing. Rak form med cabrioletsvängda ben. Utdragbar skrivskiva ovan tre lådor. Längd 75, bredd 46, höjd 81,5 cm.

Ställvis slitage och färgbortfall. små spår av maskstungning. Översta lådan med snäpplås men går att ta ut. Nyckel saknas.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.