224
1650634

Miniatyrskåp, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Tudelat. Bemålad i vitt med bronserade detaljer. Beslag av mässing. Överdel med trågkant ovan fem lådor bakom skåpsdörrar. Underdel med en låda och cabrioletsvängda ben. Längd 47,5, bredd 27,5, höjd 64,5 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.