236
1664392

Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Uppsvängt krön med dekor av rocailler och snäckformationer, profilerat ramverk med dekor av ströblommor. Kvicksilverfolierat spegelglas. Ljusarmar av mässing. Höjd 84, bredd 53,5 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.