237
1646572

Lokor, ett par, Allmoge, Hälsingland, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i mörkgrönt mot ljusröd botten. S-formade med skuren dekor av akantusslingor och blommor mot pikerad botten, avslutande hästhuvuden. Längd 69 cm.

Slitage.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.