239
1646580

Kandelaber, för två ljus, Nordeuropa/Sverige, 1600-tal, Barock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Gjuten och svarvad mässing. Balusterformad stam, stiliserade kandelarberarmar med droppbrickor och urnformade ljuspipor krinn spiralvriden ten. Höjd 29 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.