241
1650716

Kittel, Sverige, tidigt 1700-tal, Barock.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Kopparslagararbete. Koppar och slaglod. Godronnerad botten, livet med driven dekor av mönsterslingor, kant förstärkt med järntråd. Sidor med ringöglor, på tre ben med lövformade nitade fästen. Diameter 41, höjd 31,5 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.