244
1650726

Trädgårdsurnor, ett par, Sverige, 1700-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Gjutjärn. Barockmodell. Volutsvängda grepar med dekor av groteskmaskaroner. Diameter 25, längd inklusive grepar 34, höjd 28 cm.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.