245
1664399

Trädgårdsurnor, ett par, troligen Näfveqvarns styckebruk, daterade 1789.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Gjutjärn. Skålformad med volutsvängda grepar på klockad fot. Livet märkt inom korsade palmkvistar: " I:G:D:B" samt "C:G:L:H" samt datering 1789 för Isak Georg de Besche (1748-1825) och Carolina Gustava Leijonhufvud (1755 - 1832). Höjd 20,5, diameter 26, bredd 31,5 cm.

Proveniens

Isak Georg de Besche (1748-1825, ägde Näfveqvarn),
Lars Brobergs Samling.