246
1646586

Sked, förgyllt silver, sannolikt svensk 1600-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rikligt graverad dekor i bladet, på baksidan graverad text längs bladets kant: "Ner.Gudh.er.Medh.Os.Ho.kan.var.i mot os.". Dekorerat skaft med avslutande kerubknopp. Längd 16 cm. Vikt ca 44 g.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.