247
1646587

Sked, förgyllt silver, sannolikt Skandinavisk 1600-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rikligt graverad dekor i bladet med ornament som omgärdar ett ansikte samt inristat A. Dekorerat skaft med avslutande knopp med ansikten på två sidor. Längd 15,5 cm. Vikt ca 50 g.

Proveniens

Lars Brobergs Samling.