250
1680201

Johan Strengman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, (verksam 1686, 1690-1701) sannolikt 1691, Nyen.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 580 - 14 400 EUR
10 800 - 16 300 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, på tre fruktornerade kulfötter med fotanfanger, svängt handtag med dekor av frukter och avslutande fruktknopp. På locket rikt driven dekor med vapensköldar av släkterna Printzs och Tvwilling omgärdade av bladkrans samt inskription: "Carl Printz Ana Margaretha Twilling". Höjd 19 cm. Vikt 1526 g.

Proveniens

Carl Printz (1660-1740) och Anna Margaretha Tvilling (1660-1700)
Kannan sannolikt utförd till deras bröllop 1691.
Därefter hans dotter i andra äktenskapet med Christina Timmerman: Anna Margaretha Carlsdotter Printz (1708-1782) gift med Karl Clayhills (1699-1740),
deras dotter: Elisabetha Clayhills (1728-1775) gift med Anton Martin Backman (1724-1762),
deras dotter: Anna Maria Backman (1753-1824) gift med Benedictus Stenius (1739-1821),
deras dotter; Maria Charlotta Stenius (1785-1864) gift med Anders Johan Lille (1775-1839),
Därefter i arv inom släkten Lille, förteckning medföljer kannan.

Finlands Nationalmuseum, utställning av inhemskt silversmide, 27/11 1936- 15/1 1937, katalog nr 199A.

Leonard Bäcksbacka, "Narvas och Nyens guldsmeder – ett bidrag till kännedom om deras verksamhet och signering", 1946, dryckeskannan omnämnd och avbildad ss.66-67.

Karl Printz och Anna Margaretha Tvilling gifte sig i Kexholm 1691.